Gadżet XXI wieku

Pojechałam wczoraj napisać egzamin z angielskiego. Pod szkołą językową zorientowałam się, że nie wzięłam ze sobą ołówka, ani nic innego do pisania. W samochodzie też nie miałam niczego do pisania. Pewnie dlatego, że ostatnio go posprzątałam. Ponieważ miałam jeszcze trochę czasu do rozpoczęcia egzaminu wybrałam się by kupić ołówek. Najzwyczajniejszy drewniany ołówek, nic specjalnego, nawet nie wymagałam od niego żeby miał gumkę do ścierania.

Przeszłam pasaż handlowy na stacji metra i cały Plac Bankowy, byłam w trzech kioskach, dwóch księgarniach, budce ze wszystkim i niczym. Nawet weszłam do Rossmana, w końcu tam mają prawie wszystko. Dopiero w drugiej księgarni, zlokalizowanej na samym końcu Placu Bankowego, udało mi się kupić ołówek.

Miałam przyjemność niedawno być na konferencji inaugurującej kampanię społeczną. Przed rozpoczęciem prelekcji poszłam wziąć notes i długopis, spytałam kolegę czy jemu również przynieść zestaw do notowania, nie, nie mam iPada, dziękuję, usłyszałam. Wszyscy obecnie korzystamy z telefonów komórkowych, tabletów, laptopów, właściwie nie piszemy odręcznie.

Szukając ostatnio  zdjęć w rodzinnych archiwach, znalazłam notatki mojego dziadka ze studiów pisane piórem. Każda litera była starannie poprowadzona, można nawet powiedzieć wykaligrafowana. Dzisiaj pisanie piórem postrzegane jest albo jako fanaberia, albo jak zaznaczenie swojej wysokiej pozycji społecznej. Efekt jest taki, że większość młodych ludzi bazgrze jak przysłowiowa kura pazurem. Jak mamy kształtować swój charakter pisma nie pisząc piórem? Jak będą pisały dzieci naszego pokolenia?

Kupienie tak zwyczajnej rzeczy jak ołówek zajęło mi ponad 20 minut i wymagało odwiedzenia siedmiu punktów. W każdym miejscu do którego wchodziłam ekspedientki patrzyły się na mnie dość dziwnie kiedy pytałam o ołówek. Widać w dzisiejszych czasach ołówek stał się tylko gadżetem.

ołówek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s